Kastamonu

Kastamonu iline gitmeyen insan sayısı fazlada olsa, isim olarak bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum.
Herkesin  bu şehir hakkında birçok görüşü ve fikri vardır, ben de  ilk zamanlar bu şehir hakkında az da olsa kafamda birşeyler tasvir edebiliyordum...

Takii bir zaman sonra Kastamonu Fotoğraf derneğinin düzenlemiş olduğu Kastamonu gezisine katılmamla beraber bu yöre ve  şehirle ilgili düşüncelerimde  tam anlamıyla değişti.Bu şehirle ilgili kısa bir bilgi nin ardından sizlere kendi çektiğim fotoğraflarla azda olsa bilgilendirmek amacındayım.
Bilindiği üzere Anadolu'nun en eski şehirlerinden birisidir Kastamonu. 
Blog_40_DSC_0059(2).jpg
Şehir mimarı olarak, antik çağ ve Türk-İslam dönemine ait birçok tarihi eserinde  olduğu bu şehir; Kastamonu Kalesi, Atabey Camii, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah Camii, saat kulesi ve buna benzer birçok tarihi eseri bünyesinde barındırması (han, hamam, şadırvanları, bedestenleri, külliyeleri) şehri adeta  bir müze şehir görünümünde olmasına katkı sağlamıştır.
Blog_40_DSC_0147ab.jpg
Şehrin tamamına yakını ormanlarla kaplıdır. Florası bakımındanda çok zengin bir şehir olan Kastamonu, Küre dağları milli parkı, Ilgaz Daği Milli Parkı, dağcılık ve kış sporları içinde mükemmel bir merkez durumundadır. Şehir aynı zamanda çeşitli elsanatlarıdokumacılığın yanısıra birçok meslek dalı,sanayi ve tarımıylada  zengin  kültürel bir mirasa örnek olmaktadır.
Blog_40_464754386066.jpg
Kastamonudan söz ederken mutfağından da bahsetmemek olmaz.
Genel anlamda ekmekler, çorbalar, et yemekleri, hamurlu yemekler, sebze yemekleri, tatlılar ve içecekler olarak ana başlıkları olarak ayrılan Kastamonu mutfak kültürü içinde neredeyse her ilçe de sahip olduğu bir meyve ya da başka ürünle de ön plana çıkar Neredeyse ilin geneline yayılmış Kastamonu Elması, Üryani Eriği, İnebolu Kestanesi, Taşköprü Sarımsağı, Araç Cevizi bunlara bir örnek olarak gösterilebilir.Yine bir sembol haline gelen Çekme Helva yapımcılığı Kastamonu Mutfağının spesifik bir başka alanını oluşturur. Çok kısa bir yazıyla Kastamonuyla ilgili bilgi vermeye çalıştım. Kastamonu'yu mutlaka gidip görmeniz ve  bir sonraki blog yazımda görüşmek dileğiyle...

Hoşçakalın.

 

 


Gallery:  • All rights are reserved © Huseyin Koroglu Photography | Web Design: Penah Yazılım